یه بار سر یه مساله ای من با همسری صحبت کردم اما ناراحت شد من اصلا قصد اینو نداشتم که ناراحتش کنم اما نمی دونم چرا اینجوری شد . چند وقت بعد که باز همون مساله تکرار شد اصلا با همسری در این مورد صحبت نکردم . اما خودش اینبار متوجه شد که اشتباه میکرده . نتیجه ی اخلاقی این ماجرا اینه که گاهی نباید به همسری اشتباهاتش رو بگم . اگه خودش فکر کنه متوجه میشه ولی اگه من بگم شاید قبول نکنه !

یه نکته دیگه هم اینکه هرچقدر به شوهرتون اهمیت بدید اون بیشتر برای حرف شما ارزش قائل میشه . مثلا اگه فقط برای عروسی رفتن برید آرایشگاه و تو خونه خیلی خوشگل نکنید اون به این نتیجه میرسه که براش ارزش قائل نیستید .

چند تا تجربه ی کوچک خانه داری هم دارم . البته همه کدبانو هستند و نیازی به این تجربیات مبتدی من ندارن اما همینجوری مرور می کنم تا یادم بمونه :

1-   حداقل هفته ای 2 بار طی بکشم تا فرشها تمیز بمونه .

2-   برای تمیز نگه داشتن یخچال باید قبل از اینکه هر چیزی رو داخل یخچال میذاریم تهش رو با یه حوله خشک کنیم .

3-   برای سرخ کردن از قابلمه استفاده کنم یا با شعله خیلی کم سرخ کنم تا گاز تمیز بمونه . زیر قابلمه رو هم قبل از اینکه روی شعله بذارم با همون حوله کذایی خشک کنم تا روی گاز چیکه نکنه . اگر هم یه لکه ی کوچیک روی گاز افتاد فورا تمیزش کنم . من تو این 5 ماهی که از ارواجم میگذره فقط یک بار غذا روی گازم یه کم سر رفت چون همیشه سعی می کنم گاز رو تمیز نگه دارم .

4-    برای منظم نگه داشتن فیریزر هم همیشه جای هر چیزی تو طبقه خاصی مشخصه و همه چیز رو خیلی صاف و باریک بسته بندی میکنم تا تکه کردنش مشکل نباشه و با برچسب محتویات و تاریخ بسته بندی رو مشخص میکنم و به ترتیب تاریخ مصرف می کنم تا بسته ها زیاد قدیمی نشه . نون لواش هم هیچوقت داخل فیریزر نمیذارم چون خرد میشه و همه رو کثیف میکنه ، به جاش از نون تافتون استفاده می کنم .

5-   برای اینکه وقتم زیاد برای آشپزی گرفته نشه و محیط داخل فیریزر و یخچال آلوده نشه همه چیز رو تمیز می کنم و میشورم و داخل یخچال میذارم مثل تخم مرغ و میوه و ماهی و ...

6-   برای مهمونی هم در کنار هر غذای جدید باید یه غذای متداول که میدونم همه دوست دارن بذارم و به غذاهای جدید اکتفا نکنم .

7-   شب قبل از مهمونی باید بعضی کارها مثل درست کردن سالادها و شستن میوه و درست کردن دسر و نظافت خونه رو انجام بدم تا فردا آرامش داشته باشم و زیاد خسته نشم .

8-   همیشه یه حوله دم دستم هست که مخصوص تمیز کردن روی کابینته ، به محض اینکه هر لکی روش بیفته سریع تمیزش میکنم و برای ریختن چای و قهوه و هر نوشیدنی دیگه ای یه حوله زیر فنجونها میذارم تا روی کابینت کثیف نشه .

9-   برای اینکه خونه یا آشپزخونه ریخته پاش نشه همیشه باید هرچیزی رو بلافاصله بعد از استفاده سر جاش بذارم . اما نمی دونم چرا موقع پختن کیک و پیتزا نمیتونم آشپزخونه رو مرتب نگه دارم !

10 – برای سر و سامون دادن به چیزهای کوچیک همیشه از کیفهای مخصوص استفاده می کنم مثلا قبضها تو یه پوشه دکمه دار کوچیک هستند . مدارک شناسایی یا کپی ها تو یه پوشه و ...

11 – من به این نتیجه رسیدم که هیچوقت قبل از اینکه مهمون بیاد سرویس بهداشتی نیازی به نظافت نداره . بلکه وقتی مهمونا رفتن نیاز به نظافت داره ناراحت